Przejdź do głównej zawartości

Komunikacja i społeczeństwo

Kilka słów na początek…


Jeszcze nigdy nie pisałam dziennika refleksji. Jest to dla mnie coś nowego, a zarazem bardzo interesującego. Stanowi to dla mnie formę pewnego wyzwania, które może okazać się bardzo pomocne w zbieraniu myśli i dzieleniu się nimi z innymi. Postanowiłam zacząć pisać dziennik refleksji, aby móc zbierać swoje wszystkie przemyślenia w jednym miejscu do którego zawsze będę mogła wrócić. Piszę ten dzienniczek refleksji zarówno dla siebie, jak i innych, aby mogli skorzystać z moich przemyśleń i być może zastanowić się nad niektórymi kwestiami, które tutaj poruszę.

Na studiach zaczęłam przedmiot o nazwie ,,Edukacja społeczno – przyrodnicza’’. Bardzo mnie ciekawi jakie treści zostaną na nim przedstawione. Od zawsze lubiłam przebywać na łonie przyrody i mam nadzieję, że uczestnictwo w tych zajęciach pozwoli mi zapoznać się różnymi zjawiskami związanymi z przyrodą. Z racji tego, że wiosna zbliża się dużymi krokami nie mogę się już doczekać pierwszych kwiatów i całej otoczki związanej z budzeniem się wszystkiego do życia. Razem z przychodzącą wiosną budzą się także nowe pomysły, a we mnie wstępuje nowa energia, która pobudza mnie do działania.

Pierwszym tematem, który chciałabym poruszyć w moim dzienniku jest ewolucja w komunikacji.

Na przestrzeni lat człowiek oraz jego komunikacja została poddana ewolucji. Ludzki mózg znacznie zwiększył swoją objętość, lecz nie urósł do takich rozmiarów jak przewidywano. W ten sposób przystosował się biologicznie do kontaktów w społeczeństwie.

W dawnych, jak i obecnych czasach zarówno kontakt z przyrodą, jak i ze społeczeństwem był i jest bardzo ważny. Jednostka może funkcjonować tylko w otoczeniu innych ludzi. Dawniej świat wyglądał inaczej, komunikacja ludzi była bardziej osobista.  Ludzie spędzali ze sobą mnóstwo czasu, przygotowując wspólne posiłki, organizując tańce, a w bardzo wczesnych czasach nawet wspólnie zdobywając posiłek. Życie wyglądało zupełnie inaczej niż dzisiaj. Tworzono malowidła i rysunki, które wspomagały pamięć.

W dzisiejszych czasach dominuje kontakt poprzez różnorodne portale społecznościowe, coraz rzadziej spotykamy się ze znajomymi, aby porozmawiać z nimi twarzą w twarz. Społeczeństwo nie jest już tak zintegrowane i nie spędza ze sobą czasu. Obecne życie jest ,,szybkie’’. Ludzie nie mają czasu na refleksje, na ,,zatrzymanie się’’ i spędzenie wolnych chwil z rodziną, przyjaciółmi, czy też znajomymi. Cały czas pędzą do przodu, nie patrząc za siebie. Komunikacja przeszła ewolucję i nie jest już taka jak kiedyś, teraz dominuje elektronika, kontakt poprzez urządzenia i komunikatory. Kiedyś ludzie znali się osobiście, teraz są to tylko kolejne liczby dodawane do znajomych na portalach społecznościowych. Jednak społeczeństwo cyfrowe niesie za sobą także wiele korzyści. Dzięki technologii możemy mieć kontakt nie tylko z najbliższym otoczeniem, ale również z całym światem. Nie trzeba wychodzić z domu, aby porozmawiać z kimś, kto mieszka na drugim końcu kraju, a nawet świata. Niedyskusyjnie komunikacja w społeczeństwie znacznie ewaluowała, ale czy w dobrym kierunku?

Z wykładu dowiedziałam się, że człowiek nie może żyć bez społeczeństwa, bardzo ważne jest mieć kogoś obok siebie. Czy musi to wyglądać tak, jak w dawnych czasach? Niekoniecznie. Teraz istnieje wiele sposobów, aby społeczeństwo było ze sobą w stałym kontakcie. Świat zmienia się nieustannie i można albo tego nie akceptować i podejmować próby buntu, albo wręcz przeciwnie podążać za zmianami i starać się do nich dostosować. 

Jako przyszły nauczyciel będę starała się zachęcać dzieci do odkrywania świata i podążania za zmianami, które w nim następują. Wspólnie postaramy się zrozumieć tajemnice społeczeństwa oraz otaczającej go przyrody. 

Do zobaczenia ! 😊

Dominika 


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy to już wiosna?

 Cześć, W tym poście skupimy się na temacie dotyczącym nadchodzącej wiosny (może zawita do nas szybciej), a mianowicie będą to owady i rośliny wiosenne. Jest to bardzo przyjemny temat związany ze zbliżającą się porą roku. Na ostatnim wykładzie dowiedziałam się wielu intersujących rzeczy na temat kwiatów i owadów, które pojawiają się wiosną. Niektóre z nich miałam przyjemność zaobserwować, ale jednak nie wszystkie. Planuję więc wybrać się na spacer w poszukiwaniu wiosny. Czy widzieliście kiedyś jak ważka składa jaja? Ja nie wiedziałam jak wygląda ten proces, jednak na wykładzie został nam przedstawiony filmik, na którym skacząca ważka dotykała odwłokiem piasku i w ten właśnie sposób składała jaja. Pewnie nie często można zaobserwować takie zjawisko, ale jest to możliwe. Teraz trochę o owadach Pszczolinka Napiaskowa  Jest to pszczoła wczesnowiosenna, która gniazduje na terenach piaskowych. Samca pszczolinki po kopulacji giną, a z racji tego, że pszczolinki są pszczołami samot

Leśne tulipany

 Cześć, Minęło już trochę czasu od poprzedniego wpisu, a więc już czas na kolejny. Dzisiaj porozmawiamy o leśnych tulipanach, ale nie tylko. Na zajęciach z Edukacji-Społeczno przyrodniczej profesor przedstawił nam fragment ze starej książki. Były to notatki kucharza, który służył on u rodziny Denhoffów w Drogoszach pod Kętrzynem. Był to przepis na sok z leśnych tulipanów: „zerwij leśne tulipany, skoro tylko się pojawią, zalej je wrzątkiem, odstaw na 36 godzin, po czym wyciśnij z nich sok. Weź trzy kwaterki miodu, gotuj tak długo, aż się wyklaruje, odszumuj. Wlej do tak przygotowanego miodu cztery lub pięć kwaterek soku, dobrze zagotuj, ostudź.” Źródło: https://www.forumkwiatowe.pl/gatunki-i-odmiany-tulipanow/ Czy jest w tym przepisie coś dziwnego? Nas najbardziej zaciekawiły leśne tulipany. Widzieliście kiedyś leśnego tulipana? W ogrodzie można często je spotkać, ale w lesie? Ale te tulipany istnieją naprawdę. Są to dzikie tulipany zwane inaczej właśnie leśnymi.   Występuje w cał