Przejdź do głównej zawartości

Czy smoki istnieją naprawdę?

Cześć,

Tym razem mam dla was coś naprawdę zaskakującego. Każdy z nas zna legendy i opowieści o smokach, które siały postrach i porywały piękne księżniczki. A czy zastanawialiście się kiedyś czym tak naprawdę są smoki? Czy kiedykolwiek istniały? Jeśli tak to czy wyglądały tak, jak jest to opisywane w bajkach i legendach? A może były zupełnie inne?

Na te i inne pytania postaram się dzisiaj odpowiedzieć. Mam nadzieję, że zaspokoję waszą ciekawość, a przy okazji dowiecie się czegoś nowego o smokach

Na zajęciach z Edukacji Społeczno – Przyrodniczej nasz wykładowca bardzo nas zaskoczył. Stwierdził, że porozmawiamy o smokach. Zastanawiałam się, co to ma wspólnego z naszymi zajęciami, no bo przecież smoki to zwierzęta występujące tylko w legendach. Okazało się jednak, że jest to temat pasujący do naszych wykładów i wiele wnoszący z punktu biologicznego.

Źródło: https://samequizy.pl/jakie-mityczne-zwierze-spotkasz-podczas-ostatnich-dni-wakacji/

Smok – jakie to zwierzę?

Właśnie takie pytanie postawił przed nami wykładowca. Sami spróbujcie sobie na nie odpowiedzieć. Jest to kręgowiec czy bezkręgowiec? Płaz? Gad? A może ssak? Znacie już odpowiedź?

Nasza grupa zgodnie odpowiedziała, że jest to gad. Wtedy pojawiło się zaskakujące pytanie - ,,Jak sklasyfikowaliście zwierzę, które nie istnieje?. Myślę, że większość z nas zdziwiło to pytanie. Wy również możecie sobie na nie odpowiedzieć.  

Wracając do gadów. Po jakich cechach można poznać, że smok jest gadem? (oczywiście nie odwołujemy się tutaj do rzeczywistych faktów, ponieważ nigdy nie widzieliśmy smoka, ale na podstawie tego co wiemy z bajek, filmów czy książek, możemy coś wywnioskować)

Jest to pokrój ciała, sucha skóra, łuski oraz fakt, że smoki, tak jak gady są jajorodne. 

Gdyby smoki istniały naprawdę, czy umiałyby latać?

Bez zastanowienia powiedziałabym, że tak. Przecież we wszystkich legendach, filmach i bajkach smoki latają! Dlaczego więc padło tak oczywiste pytanie. A jednak, należy dobrze się zastanowić czy biologia pozwoliłaby smokom na latanie.

Mają one struktury, które przypominają skrzydła, a u kręgowców na mechanizm lotu składają się dwie pary kończyn, z czego jedna jest zdolna do lotu. Jednak, to co znajduje się na grzbiecie smoków nie jest przekształconą parą kończyn. Oznacza więc to, że smoki nie byłyby zdolne do latania. Może jest to trochę rozczarowujące, ale takie niestety są fakty. Ale przecież istnieją kręgowce, które potrafią latać są to np. ptaki. Czy zastanawialiście się kiedyś do czego służą ich pióra? Tworzą izolację termiczną (termoregulacja) i dają zdolność do lotu. 

Czy można latać inaczej niż ptaki? A jak nie skrzydła to co?

Istnieje jeszcze lot ślizgowy. Występuje on m.in. u żab, a nawet ryb, które używają go, aby ochronić się przed drapieżnikiem, zniknąć mu z ,,pola widzenia’’.

Jak nie skrzydła to płyty na grzbietach, jako ekrany, które służyły do ogrzewania w promieniach słońca, płyty mogły również przyjmować barwy godowe, zachęcające potencjalne partnerki/partnerów ale  mogły być to też bardzo odstraszające.

Źródło: https://filing.pl/19-najbardziej-zadziwiajacych-zab-swiata/


Czy smoki ziały ogniem?
Źródło: http://fansmoka.blogspot.com/2015/01/tapeiarnia-1-smoki-ognia.html

Nie? A może jednak tak?

Zazwyczaj wyobrażamy sobie smoki, jako groźne zwierzęta, które zieją ogniem i niosą postrach. Czy z biologicznego punktu widzenia jest to możliwe?

Na początek ustalmy czy smoki były drapieżne czy roślinożerne. Przyjmijmy, że są one roślinożerne. Takie zwierzęta wytwarzają gazy m.in. metan, który jest surowcem do powstawania ognia. Aby ziać ogniem żołądek tych zwierząt musiałby być przesunięty bardziej do przodu. Ale co byłoby iskrą? W jaki sposób mogłyby krzesać ogień? Pewnie niektórzy z was wiedzą, że zwierzęta roślinożerne zjadają również kamienie, aby przetrzeć pokarm w żołądku. Takim kamieniem mógłby być krzemień, który dałby iskrę. W taki sposób smoki MOGŁYBY ziać ogniem. Jeśli to, że nie byłyby w stanie latać was zasmuciło, to ta wiadomość na pewno jest lepsza.

Czy smoki mogłyby zjadać księżniczki?

Jeśli byśmy przyjęli, że ziałyby ogniem, to wtedy nie mogłyby zjadać księżniczek. A dlaczego? To bardzo proste! Bo byłyby roślinożerne.

Ale… mogłyby zjadać rycerzy w zbrojach dla… metalu! Wtedy nie musiałby jeść tyle kamieni.

Gdzie żyłyby smoki na Warmii i Mazurach i jaki tryb życia by prowadziły? Dzienny czy nocny?

To też bardzo proste pytanie. Tak jak gady, prowadziłyby dzienny tryb życia i o oczywiście nie mogłyby żyć w jaskiniach, ponieważ na tym terenie ich nie ma. Za to mogłyby ukrywać się w dziuplach drzew. Więc jeżeli chcecie wybrać się na poszukiwanie smoka to sprawdzajcie dziuple. Może uda wam się jakiegoś zauważyć.

Źródło: https://profesorskiegadanie.blogspot.com/2018/07/dziupla-i-etymologiczna-tajemnica.html

To już wszystko na dzisiaj. Ale nie wszystko o smokach. Następnym razem dostaniecie równie ciekawe informacje na temat tych stworzeń. Czekajcie cierpliwie.

A tymczasem… 

Do zobaczenia!😊 

Dominika

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Owady, które wadzą

 Cześć, Wracam do was po trochę dłużej przerwie, ale z nowymi pomysłami i przemyśleniami. Dzisiaj postaram się przekazać wam coś ciekawego o owadach. Pewnie nie każdy z was przepada za tymi stworzeniami, ale warto dowiedzieć się o nich trochę więcej i może nawet zmienić zdanie na ich temat. Owady, które wadzą Jak myślicie jakie to są owady? Na pewno je znacie i pewnie nie raz spotkaliście je na swojej drodze. Jednym z takich owadów jest stonka ziemniaczana, czyli chrząszcz z rodziny stonkowatych, pospolity szkodnik upraw ziemniaków. Żeruje ona na ziemniakach. Żywi się ich liśćmi, kwiatami i łodygami. Wśród szkodników żerujących na nadziemnych częściach ziemniaka, stonka jest zdecydowanie najżarłoczniejsza. Zarówno larwy jak i postaci dorosłe owada mogą w niedługim czasie doprowadzić do totalnego gołożeru ziemniaczanych upraw. Owady te zimują w postaci dorosłej, na różnej głębokości gleby. Wiosną wylatują z miejsc zimowania i od razu szukają roślin żywicielskich, czyli ziemn...

Gry jako forma nauki

Cześć, Ostatnio trochę mnie tutaj nie było, ale nie miałam zbyt wiele wolnego czasu. Jednak już do was wracam z nowymi pomysłami i ciekawostkami. Dzisiaj opowiem   wam trochę o grach, w większości będą to gry planszowe czy też karciane. Ostatnio na wykładzie z edukacji społeczno-przyrodniczej rozmawialiśmy, ale nie tylko o grach. Czy jest to sposób na naukę, czy tylko forma rozrywki? Moim zdaniem gry planszowe, karciane oraz innego rodzaju są bardzo dobrym sposobem na naukę. Możliwość wygranej dodatkowo motywuje do brania udziały w takich zabawach. Takie gry są nie tylko formą rozrywki. Mogą zawierać wiedzę z wielu dziedzin. Są różnego rodzaju gry w których są quizy, sprawdzające wiedzę ogólną, czy też z konkretnych obszarów. Na przykład my na wykładzie graliśmy w karty, dzięki którym mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę na temat segregacji śmieci oraz parku krajobrazowego. Z takiego quizu można dowiedzieć się wiele ciekawych faktów, o których wcześniej nie słyszeliśmy albo sp...