Przejdź do głównej zawartości

Czy to już wiosna?

 Cześć,


W tym poście skupimy się na temacie dotyczącym nadchodzącej wiosny (może zawita do nas szybciej), a mianowicie będą to owady i rośliny wiosenne. Jest to bardzo przyjemny temat związany ze zbliżającą się porą roku.

Na ostatnim wykładzie dowiedziałam się wielu intersujących rzeczy na temat kwiatów i owadów, które pojawiają się wiosną. Niektóre z nich miałam przyjemność zaobserwować, ale jednak nie wszystkie. Planuję więc wybrać się na spacer w poszukiwaniu wiosny.

Czy widzieliście kiedyś jak ważka składa jaja? Ja nie wiedziałam jak wygląda ten proces, jednak na wykładzie został nam przedstawiony filmik, na którym skacząca ważka dotykała odwłokiem piasku i w ten właśnie sposób składała jaja. Pewnie nie często można zaobserwować takie zjawisko, ale jest to możliwe.

Teraz trochę o owadach

Pszczolinka Napiaskowa 

Jest to pszczoła wczesnowiosenna, która gniazduje na terenach piaskowych. Samca pszczolinki po kopulacji giną, a z racji tego, że pszczolinki są pszczołami samotnymi to każda samica samodzielnie buduje i prowiantuje gniazdo. Na początku samica tworzy szczelinkę, zbiera nektar, składa tam jaja, a następnie zamyka komórkę. Pszczolinki latają do max 150m, mają one żądła, ale ich nie używają.

Jako ciekawostkę można powiedzieć, że wszystkie pszczoły to osy, które przeszły na wegetarianizm. Wyjaśnia się to tym, że osy karmią swoje potomstwo nie tylko nektarem, ale również innymi owadami, pszczoły natomiast tylko pyłkiem i nektarem.

Motyle

Motyle są bardzo pięknymi owadami, mimo że wcześniej były gąsienicą, która nijak przypomina ta piękne stworzenia. Ich proces przeobrażania jest bardzo intersujący i zaskakujący. Na wykładzie mogłam posłuchać bajki o motylu cytrynku latolistku (który pachnie cytryną! Muszę to kiedyś sprawdzić) który z gąsienicy stał się pięknym motylem i wiódł kolorowe życie.

Istnieje wiele gatunków motyli i każdy z nich jest inny, ale równie piękny. W wakacje miałam okazję być w Motylarni i obserwować te piękne owady. Było to niesamowite doświadczenie, które chciałbym jeszcze powtórzyć, a w przyszłości kiedy będę już nauczycielką zabrać w takie miejsce dzieci. Można się tam wiele nauczyć o motylach np. o ich odżywaniu, przeobrażaniu, o długości ich życia, ale również można stać się częścią ich społeczności. Motyle są wszędzie, mogą usiąść Ci na głowie lub ramionach wprawiając w zachwyt. Jest to coś, co warto przeżyć.


Dlaczego rośliny wiatropylne będą częściej kwitły wiosną niż latem?

Warto zastanowić się nad tym pytaniem, a odpowiedź na nie brzmi: Dzieje się tak, ponieważ wiosną nie ma liści na drzewach, które stanowią przeszkodę do przenoszenia pyłku, jest on wtedy łatwiej zdmuchiwany i przenoszony przez wiatr.

Rośliny wiosenne

Przebiśniegi – rośliny owadopylne

Przebiśniegi są jednymi z niewielu kwiatów rosnących wczesną wiosną. Ale dlaczego kwitną właśnie wtedy, gdy owadów jest mało? Nie chcą po prostu konkurencji, wiosną nie tylko jest mało owadów, ale także innych kwiatów, a więc chcąc nie chcąc owady przylatują tylko do tych nielicznych kwiatów. Przebiśniegi zachęcają je dodatkowo swoją biała barwą, która przyciąga uwagę.

Krokusy

Już od marca zachwycają swoimi pięknymi kwiatami, najczęściej białymi, żółtymi, różowymi, fioletowymi lub niebieskimi. Kojarzone jako znak rozpoznawczy wiosny. Każdy z nas na pewno natknął się na te piękne kwiaty. Ja osobiście bardzo je lubię, są piękne i przypominają mi o rodzinnym domu.

Zawilce

Głównym walorem ozdobnym zawilców są ich kwiaty. Kwitną wtedy, gdy jest bardzo widno na dnie lasu, a więc wiosną, kiedy liście drzew nie zasłaniają promieni słonecznych. Rodzajów zawilców jest bardzo dużo, ale najpopularniejsze są zawilce gajowe

Kilka pomysłów, które można wykorzystać w przedszkolu i szkole (w temacie roślin i owadów)

Można wspólnie z dziećmi wykonać proste owady z papieru bądź uszyć pacynki np. ze skarpety i używać ich do wprowadzenia do tematu. Ciekawe też będzie wykonanie ich z filcu, małe dzieci mogą potrzebować nieco więcej pomocy, ale na pewno chętnie będą współpracować  

Hotele dla pszczół (wykonywane na zewnątrz)– takie hotele można wykonać z dziećmi, są one bardzo przydatne, a tworzenie ich razem z uczniami przyniesie im wiele satysfakcji i zachęci ich do pomagania owadom, które są bardzo przydatne. Dzieci mogą obserwować pszczoły za każdym razem kiedy wyjdą na podwórko.

Na koniec jeszcze krótki wywiad z przebiśniegiem, który przeprowadziłam na zajęciach. Takie wywiady mogą przeprowadzać również dzieci, jest to naprawdę fajne, a podczas tego można zdobyć wiele informacji.


Do zobaczenia następnym razem!

Dominika 😊

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Owady, które wadzą

 Cześć, Wracam do was po trochę dłużej przerwie, ale z nowymi pomysłami i przemyśleniami. Dzisiaj postaram się przekazać wam coś ciekawego o owadach. Pewnie nie każdy z was przepada za tymi stworzeniami, ale warto dowiedzieć się o nich trochę więcej i może nawet zmienić zdanie na ich temat. Owady, które wadzą Jak myślicie jakie to są owady? Na pewno je znacie i pewnie nie raz spotkaliście je na swojej drodze. Jednym z takich owadów jest stonka ziemniaczana, czyli chrząszcz z rodziny stonkowatych, pospolity szkodnik upraw ziemniaków. Żeruje ona na ziemniakach. Żywi się ich liśćmi, kwiatami i łodygami. Wśród szkodników żerujących na nadziemnych częściach ziemniaka, stonka jest zdecydowanie najżarłoczniejsza. Zarówno larwy jak i postaci dorosłe owada mogą w niedługim czasie doprowadzić do totalnego gołożeru ziemniaczanych upraw. Owady te zimują w postaci dorosłej, na różnej głębokości gleby. Wiosną wylatują z miejsc zimowania i od razu szukają roślin żywicielskich, czyli ziemn...

Gry jako forma nauki

Cześć, Ostatnio trochę mnie tutaj nie było, ale nie miałam zbyt wiele wolnego czasu. Jednak już do was wracam z nowymi pomysłami i ciekawostkami. Dzisiaj opowiem   wam trochę o grach, w większości będą to gry planszowe czy też karciane. Ostatnio na wykładzie z edukacji społeczno-przyrodniczej rozmawialiśmy, ale nie tylko o grach. Czy jest to sposób na naukę, czy tylko forma rozrywki? Moim zdaniem gry planszowe, karciane oraz innego rodzaju są bardzo dobrym sposobem na naukę. Możliwość wygranej dodatkowo motywuje do brania udziały w takich zabawach. Takie gry są nie tylko formą rozrywki. Mogą zawierać wiedzę z wielu dziedzin. Są różnego rodzaju gry w których są quizy, sprawdzające wiedzę ogólną, czy też z konkretnych obszarów. Na przykład my na wykładzie graliśmy w karty, dzięki którym mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę na temat segregacji śmieci oraz parku krajobrazowego. Z takiego quizu można dowiedzieć się wiele ciekawych faktów, o których wcześniej nie słyszeliśmy albo sp...

Czy smoki istnieją naprawdę?

Cześć, Tym razem mam dla was coś naprawdę zaskakującego. Każdy z nas zna legendy i opowieści o smokach, które siały postrach i porywały piękne księżniczki. A czy zastanawialiście się kiedyś czym tak naprawdę są smoki? Czy kiedykolwiek istniały? Jeśli tak to czy wyglądały tak, jak jest to opisywane w bajkach i legendach? A może były zupełnie inne? Na te i inne pytania postaram się dzisiaj odpowiedzieć. Mam nadzieję, że zaspokoję waszą ciekawość, a przy okazji dowiecie się czegoś nowego o smokach Na zajęciach z Edukacji Społeczno – Przyrodniczej nasz wykładowca bardzo nas zaskoczył. Stwierdził, że porozmawiamy o smokach. Zastanawiałam się, co to ma wspólnego z naszymi zajęciami, no bo przecież smoki to zwierzęta występujące tylko w legendach. Okazało się jednak, że jest to temat pasujący do naszych wykładów i wiele wnoszący z punktu biologicznego. Źródło: https://samequizy.pl/jakie-mityczne-zwierze-spotkasz-podczas-ostatnich-dni-wakacji/ Smok – jakie to zwierzę? Właśnie takie p...