Przejdź do głównej zawartości

Leśne tulipany

 Cześć,


Minęło już trochę czasu od poprzedniego wpisu, a więc już czas na kolejny. Dzisiaj porozmawiamy o leśnych tulipanach, ale nie tylko.

Na zajęciach z Edukacji-Społeczno przyrodniczej profesor przedstawił nam fragment ze starej książki. Były to notatki kucharza, który służył on u rodziny Denhoffów w Drogoszach pod Kętrzynem. Był to przepis na sok z leśnych tulipanów: „zerwij leśne tulipany, skoro tylko się pojawią, zalej je wrzątkiem, odstaw na 36 godzin, po czym wyciśnij z nich sok. Weź trzy kwaterki miodu, gotuj tak długo, aż się wyklaruje, odszumuj. Wlej do tak przygotowanego miodu cztery lub pięć kwaterek soku, dobrze zagotuj, ostudź.”

Źródło: https://www.forumkwiatowe.pl/gatunki-i-odmiany-tulipanow/
Czy jest w tym przepisie coś dziwnego? Nas najbardziej zaciekawiły leśne tulipany. Widzieliście kiedyś leśnego tulipana? W ogrodzie można często je spotkać, ale w lesie? Ale te tulipany istnieją naprawdę. Są to dzikie tulipany zwane inaczej właśnie leśnymi.  Występuje w całej Europie i północnej Afryce oraz w Turcji. W naszym rejonie są to tylko zdziczałe tulipany (takie które ,,uciekły’’ z ogrodów). Znajdują się na Śląsku i północno-zachodnim podnóżu Tatr.

Czy tulipany są trujące?

Tak, te piękne kwiaty niestety są trujące, zarówno dla zwierząt jak i ludzi, dlatego należy uważać na swoje zwierzęta, ale także dzieci. Trucizna tulipanów w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Główka tulipana nie jest trująca, natomiast reszta już tak. Zawiera w sobie trujący alkaloid tulipinę. Czy więc kucharz, który sporządził przepis na sok z tulipanów chciał kogoś otruć? A może nie wiedział, że tulipany są trujące?

Czym jest tulipomania?

Jest to zjawisko, które panowało w XVII-wiecznej (szczególnie w latach 1636-1637) Holandii. Wiązało się to ze wzrostem cen cebulek tulipanów. Każdy chciał mieć takie kwiaty.

Tulipanowy wirus

 Jest to wirus pstrości tulipana, który wywołuje zmiany w zabarwieniu liści i kwiatów. Na liściach obserwuje się najczęściej mozaikę, chlorotyczne smugi i plamy oraz srebrzyste lub nekrotyczne linie albo eliptyczne pierścienie. Na kwiatach czerwonych i różowych występują różnobarwne plamy i smugi. Jest to najpowszechniejsza z wirusowych chorób tulipanów. Została opisana już w XVI wieku w Holandii. Nie znano wówczas jednak przyczyn jej powstawania.

Źródło: http://wmoimogrodzie.org.pl/tulipany/16-wirus-pstro%C5%9Bci-tulipana-%E2%80%93-tbv-i-inne.html?start=3

Teraz trochę moich refleksji

Na koniec wykładu zostały postawione przed nami trzy ,,zadania’’. Są to rzeczy, które najbardziej mnie zaciekawiły i zapadły mi w pamięci.

·       3 rzeczy, które zapamiętałam z opowieści o tulipanach - tulipany są trujące; tulipany leśne w większości rosną na Śląsku; w dawnych czasach cebulki tulipanów były bardzo drogie, ponieważ tulipany były bardzo popularne 

  ·    2 rzeczy, które chcę sprawdzić poszukać leśnego tulipana, spróbować zrobić sok z tulipana

·       1 pytanie, które wciąż mam w głowie: dlaczego w dawnych czasach tulipany były aż tak porządane?

To już wszystko czym chciałam się z Wami podzielić tym razem. W wolnym czasie podczas spaceru po lesie poszukajcie dzikich tulipanów! Może gdzieś je spotkacie. A tymczasem…

Do zobaczenia!

Dominika 😊


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Owady, które wadzą

 Cześć, Wracam do was po trochę dłużej przerwie, ale z nowymi pomysłami i przemyśleniami. Dzisiaj postaram się przekazać wam coś ciekawego o owadach. Pewnie nie każdy z was przepada za tymi stworzeniami, ale warto dowiedzieć się o nich trochę więcej i może nawet zmienić zdanie na ich temat. Owady, które wadzą Jak myślicie jakie to są owady? Na pewno je znacie i pewnie nie raz spotkaliście je na swojej drodze. Jednym z takich owadów jest stonka ziemniaczana, czyli chrząszcz z rodziny stonkowatych, pospolity szkodnik upraw ziemniaków. Żeruje ona na ziemniakach. Żywi się ich liśćmi, kwiatami i łodygami. Wśród szkodników żerujących na nadziemnych częściach ziemniaka, stonka jest zdecydowanie najżarłoczniejsza. Zarówno larwy jak i postaci dorosłe owada mogą w niedługim czasie doprowadzić do totalnego gołożeru ziemniaczanych upraw. Owady te zimują w postaci dorosłej, na różnej głębokości gleby. Wiosną wylatują z miejsc zimowania i od razu szukają roślin żywicielskich, czyli ziemn...

GMO

Cześć, Dzisiaj będzie trochę o żywności. Zastanawialiście się kiedyś co znajduje się w produktach, które jecie? Patrzycie na skład danego produktu? A może jest to wam obojętne? Czy wiecie czym jest popularne GMO? GMO – czyli genetycznie modyfikowane organizmy, to organizmy, których materiał genetyczny został zmieniony za pomocą metod nowoczesnej biotechnologii w taki sposób, by nadać mu nowe pożądane cechy (np. odporność danej rośliny na choroby czy suszę). Czy GMO jest dozwolone na terenie Unii Europejskiej? GMO (zarówno żywność, jak i pasza) mogą być uprawiane albo wprowadzane do obrotu w UE tylko po uzyskaniu autoryzacji na poziomie unijnym. Procedura uwzględnia naukową ocenę ryzyka. Czy GMO w żywności ma znaczenie? W sklepach często widzimy produkty, które mają oznaczenie, że nie znajduje się w nich GMO. Czy jest to tak naprawdę coś na co powinniśmy zwracać uwagę? A może to coś nieistotnego? Tak naprawdę oznaczenia na produktach ,,bez GMO’’ nie powinny mieć dla nas ...

Rośliny baldaszkowate

 Cześć, Dzisiaj znowu będzie o roślinach. Jest to bardzo interesująca część przyrody. Gatunków roślin są tysiące, jak nie więcej, dlatego ten temat tak często pojawia się w moich wpisach. Rośliny nie tylko są piękne, ale i przydatne, niektóre również są trujące, ale jak to na świcie bywa, wszystko musi mieć swoją równowagę. Arcydzięgiel litwor Czy wiecie co to za roślina? Widzieliście ją kiedyś? Wiecie jak wygląda? A może słyszeliście coś więcej o niej? Jeśli nie to bardzo chętnie przybliżę wam ,,postać’’ tej rośliny. Arcydzięgiel lekarski - zwany również anielskim zielem lub dzięglem litworem, jest to roślina z rodziny baldaszkowatych uprawiana w celach leczniczych. Jego głównym obszarem występowania jest Azja i Europa,   a w Polsce arcydzięgiel można spotkać w górach, w dolinach rzek oraz czasami w pasach nadmorskich. W Polsce roślina ta objęta jest ścisłą ochroną. Roślina ta jest wysoka, osiąga nawet do 2,5 metra wysokości. Ma grubą łodygę bez liści i włosków, wyras...