Przejdź do głównej zawartości

Leśne tulipany

 Cześć,


Minęło już trochę czasu od poprzedniego wpisu, a więc już czas na kolejny. Dzisiaj porozmawiamy o leśnych tulipanach, ale nie tylko.

Na zajęciach z Edukacji-Społeczno przyrodniczej profesor przedstawił nam fragment ze starej książki. Były to notatki kucharza, który służył on u rodziny Denhoffów w Drogoszach pod Kętrzynem. Był to przepis na sok z leśnych tulipanów: „zerwij leśne tulipany, skoro tylko się pojawią, zalej je wrzątkiem, odstaw na 36 godzin, po czym wyciśnij z nich sok. Weź trzy kwaterki miodu, gotuj tak długo, aż się wyklaruje, odszumuj. Wlej do tak przygotowanego miodu cztery lub pięć kwaterek soku, dobrze zagotuj, ostudź.”

Źródło: https://www.forumkwiatowe.pl/gatunki-i-odmiany-tulipanow/
Czy jest w tym przepisie coś dziwnego? Nas najbardziej zaciekawiły leśne tulipany. Widzieliście kiedyś leśnego tulipana? W ogrodzie można często je spotkać, ale w lesie? Ale te tulipany istnieją naprawdę. Są to dzikie tulipany zwane inaczej właśnie leśnymi.  Występuje w całej Europie i północnej Afryce oraz w Turcji. W naszym rejonie są to tylko zdziczałe tulipany (takie które ,,uciekły’’ z ogrodów). Znajdują się na Śląsku i północno-zachodnim podnóżu Tatr.

Czy tulipany są trujące?

Tak, te piękne kwiaty niestety są trujące, zarówno dla zwierząt jak i ludzi, dlatego należy uważać na swoje zwierzęta, ale także dzieci. Trucizna tulipanów w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Główka tulipana nie jest trująca, natomiast reszta już tak. Zawiera w sobie trujący alkaloid tulipinę. Czy więc kucharz, który sporządził przepis na sok z tulipanów chciał kogoś otruć? A może nie wiedział, że tulipany są trujące?

Czym jest tulipomania?

Jest to zjawisko, które panowało w XVII-wiecznej (szczególnie w latach 1636-1637) Holandii. Wiązało się to ze wzrostem cen cebulek tulipanów. Każdy chciał mieć takie kwiaty.

Tulipanowy wirus

 Jest to wirus pstrości tulipana, który wywołuje zmiany w zabarwieniu liści i kwiatów. Na liściach obserwuje się najczęściej mozaikę, chlorotyczne smugi i plamy oraz srebrzyste lub nekrotyczne linie albo eliptyczne pierścienie. Na kwiatach czerwonych i różowych występują różnobarwne plamy i smugi. Jest to najpowszechniejsza z wirusowych chorób tulipanów. Została opisana już w XVI wieku w Holandii. Nie znano wówczas jednak przyczyn jej powstawania.

Źródło: http://wmoimogrodzie.org.pl/tulipany/16-wirus-pstro%C5%9Bci-tulipana-%E2%80%93-tbv-i-inne.html?start=3

Teraz trochę moich refleksji

Na koniec wykładu zostały postawione przed nami trzy ,,zadania’’. Są to rzeczy, które najbardziej mnie zaciekawiły i zapadły mi w pamięci.

·       3 rzeczy, które zapamiętałam z opowieści o tulipanach - tulipany są trujące; tulipany leśne w większości rosną na Śląsku; w dawnych czasach cebulki tulipanów były bardzo drogie, ponieważ tulipany były bardzo popularne 

  ·    2 rzeczy, które chcę sprawdzić poszukać leśnego tulipana, spróbować zrobić sok z tulipana

·       1 pytanie, które wciąż mam w głowie: dlaczego w dawnych czasach tulipany były aż tak porządane?

To już wszystko czym chciałam się z Wami podzielić tym razem. W wolnym czasie podczas spaceru po lesie poszukajcie dzikich tulipanów! Może gdzieś je spotkacie. A tymczasem…

Do zobaczenia!

Dominika 😊


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Owady, które wadzą

 Cześć, Wracam do was po trochę dłużej przerwie, ale z nowymi pomysłami i przemyśleniami. Dzisiaj postaram się przekazać wam coś ciekawego o owadach. Pewnie nie każdy z was przepada za tymi stworzeniami, ale warto dowiedzieć się o nich trochę więcej i może nawet zmienić zdanie na ich temat. Owady, które wadzą Jak myślicie jakie to są owady? Na pewno je znacie i pewnie nie raz spotkaliście je na swojej drodze. Jednym z takich owadów jest stonka ziemniaczana, czyli chrząszcz z rodziny stonkowatych, pospolity szkodnik upraw ziemniaków. Żeruje ona na ziemniakach. Żywi się ich liśćmi, kwiatami i łodygami. Wśród szkodników żerujących na nadziemnych częściach ziemniaka, stonka jest zdecydowanie najżarłoczniejsza. Zarówno larwy jak i postaci dorosłe owada mogą w niedługim czasie doprowadzić do totalnego gołożeru ziemniaczanych upraw. Owady te zimują w postaci dorosłej, na różnej głębokości gleby. Wiosną wylatują z miejsc zimowania i od razu szukają roślin żywicielskich, czyli ziemn...

Gry jako forma nauki

Cześć, Ostatnio trochę mnie tutaj nie było, ale nie miałam zbyt wiele wolnego czasu. Jednak już do was wracam z nowymi pomysłami i ciekawostkami. Dzisiaj opowiem   wam trochę o grach, w większości będą to gry planszowe czy też karciane. Ostatnio na wykładzie z edukacji społeczno-przyrodniczej rozmawialiśmy, ale nie tylko o grach. Czy jest to sposób na naukę, czy tylko forma rozrywki? Moim zdaniem gry planszowe, karciane oraz innego rodzaju są bardzo dobrym sposobem na naukę. Możliwość wygranej dodatkowo motywuje do brania udziały w takich zabawach. Takie gry są nie tylko formą rozrywki. Mogą zawierać wiedzę z wielu dziedzin. Są różnego rodzaju gry w których są quizy, sprawdzające wiedzę ogólną, czy też z konkretnych obszarów. Na przykład my na wykładzie graliśmy w karty, dzięki którym mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę na temat segregacji śmieci oraz parku krajobrazowego. Z takiego quizu można dowiedzieć się wiele ciekawych faktów, o których wcześniej nie słyszeliśmy albo sp...

Czy smoki istnieją naprawdę?

Cześć, Tym razem mam dla was coś naprawdę zaskakującego. Każdy z nas zna legendy i opowieści o smokach, które siały postrach i porywały piękne księżniczki. A czy zastanawialiście się kiedyś czym tak naprawdę są smoki? Czy kiedykolwiek istniały? Jeśli tak to czy wyglądały tak, jak jest to opisywane w bajkach i legendach? A może były zupełnie inne? Na te i inne pytania postaram się dzisiaj odpowiedzieć. Mam nadzieję, że zaspokoję waszą ciekawość, a przy okazji dowiecie się czegoś nowego o smokach Na zajęciach z Edukacji Społeczno – Przyrodniczej nasz wykładowca bardzo nas zaskoczył. Stwierdził, że porozmawiamy o smokach. Zastanawiałam się, co to ma wspólnego z naszymi zajęciami, no bo przecież smoki to zwierzęta występujące tylko w legendach. Okazało się jednak, że jest to temat pasujący do naszych wykładów i wiele wnoszący z punktu biologicznego. Źródło: https://samequizy.pl/jakie-mityczne-zwierze-spotkasz-podczas-ostatnich-dni-wakacji/ Smok – jakie to zwierzę? Właśnie takie p...