Na ostatnim wykładzie z Edukacji Społeczno – Przyordniczej miałam przyjemność posłuchać bajki ,,Pory roku’’. Było to ciekawe doświadczenie, ponieważ ta bajka nie była zwyczajnie przeczytana, jak zazwyczaj to bywa. Została nam przedstawiona w formie kamishibai.
Źródło: https://www.tibum.pl/shop/co-to-jest-kamishibai |
Czym jest kimishibai?
Jest to technika opowiadania, czytania, która wywodzi się Japonii, wykorzystuje się w niej plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę. Można powiedzieć, że jest to drewniana lub papierowa scena. Każdy z nas może kupić lub stworzyć taką skrzynkę własnoręcznie. Jest to czasochłonne ale przynosi wiele satysfakcji.
Źródło: https://www.tibum.pl/shop/co-to-jest-kamishibai |
Bajka o porach roku
Na wykładzie mieliśmy przyjemność wysłuchać oraz obejrzeć piękne ilustracje bajki ,,Pory roku’’. Wbrew pozorom z takiej opowieści można się wiele dowiedzieć. W tej zawarte były informacje dotyczące m.in. powstawania dnia i nocy, proces powstawania pór roku. Można było się także dowiedzieć, które zwierzęta są pożyteczne i są to np. dzięcioły oraz wiewiórki, które zjadają szkodniki. Znalazły się tam również wiadomości na temat pająków. Czy wiedzieliście, że te pajęczaki częściej pojawiają się jesienią? Zastanawialiście się kiedyś dlaczego? Z bajki dowiedziałam się też, że śnieg odbija światło słoneczne, a w większych miastach topnieje szybciej, ponieważ miasto jest swoistą wyspą ciepła, która je zatrzymuje.
Czy każdy z nas może napisać własną bajkę?
Źródło: https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/chat-gpt-jak-korzystac-prosty-poradnik.html |
Myślę, że na to pytanie łatwo znaleźć odpowiedź. Oczywiście, że każdy z nas może stworzyć własną bajkę. W obecnych czasach mamy ogromne wsparcie technologiczne i istnieją programy, aplikacje, które nam w tym pomogą, wystarczy je tylko nakierować. Na zajęciach miałam okazję stworzyć własną bajkę z pomocą czatu GPT. Wystarczy tylko wejść na stronę, bądź ściągnąć aplikację i wpisać polecenie napisania bajki, można dodawać tam różne szczegóły, które chcemy aby znalazły się w naszym opowiadaniu. Sztuczna inteligencja napisze za nas bajkę, jednak trzeba pamiętać, że komputery również popełniają błędy np. gramatyczne, więc należy przeczytać to, co wygenerowało urządzenie i poprawić niedokładności. Jest to bardzo intersujące doświadczenie, każdy z nas może tego spróbować w wolnej chwili. Takie bajki można opowiadać dzieciom, a nawet wspólnie z nimi spróbować stworzyć taką opowieść. Dzieci maja ogromną wyobraźnię, więc na pewno bajka nie będzie nudna ani banalna.
Myślę, że w dzisiejszym wpisie będziecie mogli znaleźć coś dla siebie oraz mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego, o czym wcześniej nie wiedzieliście. Serdecznie zachęcam do stworzenia własnej bajki, nie jest to trudne, a daje wiele satysfakcji.
Do zobaczenia! 😊
A przedstawi Pani tę bajkę, stworzoną z ChatGPT? I opisze jak powstawała? I może choć z jedną ilustrację do tej bajki Pani przygotuje?
OdpowiedzUsuń