Przejdź do głównej zawartości

(Nie)zwykłe bajki

Cześć,

Ostatnio pisałam o  powstawaniu pór roku, tym razem chciałabym poruszyć temat równie ważny i ciekawy co poprzedni. Mianowicie będzie to temat bajek. Każdy z nas na pewno pamięta dużo bajek z dzieciństwa. Zazwyczaj były czytane przez babcię czy też mamę, a czasami w szkole. Jest to nieodłączna część naszego dzieciństwa. To właśnie z bajek dowiedzieliśmy się mnóstwa rzeczy i poznaliśmy świat fantasty, dzięki nim mogliśmy rozwijać wyobraźnie i wcielać się w role bohaterów.
Na ostatnim wykładzie z Edukacji Społeczno – Przyordniczej miałam przyjemność posłuchać bajki ,,Pory roku’’. Było to ciekawe doświadczenie, ponieważ ta bajka nie była zwyczajnie przeczytana, jak zazwyczaj to bywa. Została nam przedstawiona w formie kamishibai.
Źródło: https://www.tibum.pl/shop/co-to-jest-kamishibai

Czym jest kimishibai?

Jest to technika opowiadania, czytania, która wywodzi się Japonii, wykorzystuje się w niej plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę. Można powiedzieć, że jest to drewniana lub papierowa scena. Każdy z nas może kupić lub stworzyć taką skrzynkę własnoręcznie. Jest to czasochłonne ale przynosi wiele satysfakcji.

Źródło: https://www.tibum.pl/shop/co-to-jest-kamishibai

Bajka o porach roku

Na wykładzie mieliśmy przyjemność wysłuchać oraz obejrzeć piękne ilustracje bajki ,,Pory roku’’. Wbrew pozorom z takiej opowieści można się wiele dowiedzieć. W tej zawarte były informacje dotyczące m.in. powstawania dnia i nocy, proces powstawania pór roku. Można było się także dowiedzieć, które zwierzęta są pożyteczne i są to np. dzięcioły oraz wiewiórki, które zjadają szkodniki. Znalazły się tam również wiadomości na temat pająków. Czy wiedzieliście, że te pajęczaki częściej pojawiają się jesienią? Zastanawialiście się kiedyś dlaczego? Z bajki dowiedziałam się też, że śnieg odbija światło słoneczne, a w większych miastach topnieje szybciej, ponieważ miasto jest swoistą wyspą ciepła, która je zatrzymuje.

Czy każdy z nas może napisać własną bajkę?

Źródło: https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/chat-gpt-jak-korzystac-prosty-poradnik.html

 

Myślę, że na to pytanie łatwo znaleźć odpowiedź. Oczywiście, że każdy z nas może stworzyć własną bajkę. W obecnych czasach mamy ogromne wsparcie technologiczne i istnieją programy, aplikacje, które nam w tym pomogą, wystarczy je tylko nakierować. Na zajęciach miałam okazję stworzyć własną bajkę z pomocą czatu GPT. Wystarczy tylko wejść na stronę, bądź ściągnąć aplikację i wpisać polecenie napisania bajki, można dodawać tam różne szczegóły, które chcemy aby znalazły się w naszym opowiadaniu. Sztuczna inteligencja napisze za nas bajkę, jednak trzeba pamiętać, że komputery również popełniają błędy np. gramatyczne, więc należy przeczytać to, co wygenerowało urządzenie i poprawić niedokładności. Jest to bardzo intersujące doświadczenie, każdy z nas może tego spróbować w wolnej chwili. Takie bajki można opowiadać dzieciom, a nawet wspólnie z nimi spróbować stworzyć taką opowieść. Dzieci maja ogromną wyobraźnię, więc na pewno bajka nie będzie nudna ani banalna.

Myślę, że w dzisiejszym wpisie będziecie mogli znaleźć coś dla siebie oraz mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego, o czym wcześniej nie wiedzieliście. Serdecznie zachęcam do stworzenia własnej bajki, nie jest to trudne, a daje wiele satysfakcji.

Do zobaczenia! 😊

Dominika 


Komentarze

  1. A przedstawi Pani tę bajkę, stworzoną z ChatGPT? I opisze jak powstawała? I może choć z jedną ilustrację do tej bajki Pani przygotuje?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Lekcje przyrody w terenie

 Cześć, Dzisiejszy post będzie trochę inny, ale również związany z przyrodą. Czy wiecie jak ważne jest poznawanie przyrody poprzez zmysły? Nie wystarczy tylko zobaczyć zdjęcie danego kwiatka, liścia, czy też drzewa. Doświadczenia są o wiele cenniejsze i dzięki nim można się wiele nauczyć, dlatego chciałabym Was – jak przyszłych pedagogów bardzo zachęcić do prowadzenia zajęć z dziećmi w terenie. Większość nauczycieli nie jest chętna do różnych wycieczek na lekcjach, ale to nie musicie być wy! Przyrodę należy poznawać nie tylko zza okna. Gdy nadchodzi wiosna i wszystko rodzi się do życia jest to idealna okazja na wyjście w teren i zaobserwowanie budzących się owadów, kwiatów. Nie trzeba wybierać się daleko, wystarczy najbliższa okolica szkoły, czy też przedszkola. Tam też jest dużo możliwości. Takie zajęcia można przygotować sobie wcześniej, jeżeli ktoś czuje taką potrzebę, ale nie jest to przecież konieczne. Nie należy także obawiać się, że czegoś nie wiemy, nie potrafimy. Razem...

Rośliny baldaszkowate

 Cześć, Dzisiaj znowu będzie o roślinach. Jest to bardzo interesująca część przyrody. Gatunków roślin są tysiące, jak nie więcej, dlatego ten temat tak często pojawia się w moich wpisach. Rośliny nie tylko są piękne, ale i przydatne, niektóre również są trujące, ale jak to na świcie bywa, wszystko musi mieć swoją równowagę. Arcydzięgiel litwor Czy wiecie co to za roślina? Widzieliście ją kiedyś? Wiecie jak wygląda? A może słyszeliście coś więcej o niej? Jeśli nie to bardzo chętnie przybliżę wam ,,postać’’ tej rośliny. Arcydzięgiel lekarski - zwany również anielskim zielem lub dzięglem litworem, jest to roślina z rodziny baldaszkowatych uprawiana w celach leczniczych. Jego głównym obszarem występowania jest Azja i Europa,   a w Polsce arcydzięgiel można spotkać w górach, w dolinach rzek oraz czasami w pasach nadmorskich. W Polsce roślina ta objęta jest ścisłą ochroną. Roślina ta jest wysoka, osiąga nawet do 2,5 metra wysokości. Ma grubą łodygę bez liści i włosków, wyras...

GMO

Cześć, Dzisiaj będzie trochę o żywności. Zastanawialiście się kiedyś co znajduje się w produktach, które jecie? Patrzycie na skład danego produktu? A może jest to wam obojętne? Czy wiecie czym jest popularne GMO? GMO – czyli genetycznie modyfikowane organizmy, to organizmy, których materiał genetyczny został zmieniony za pomocą metod nowoczesnej biotechnologii w taki sposób, by nadać mu nowe pożądane cechy (np. odporność danej rośliny na choroby czy suszę). Czy GMO jest dozwolone na terenie Unii Europejskiej? GMO (zarówno żywność, jak i pasza) mogą być uprawiane albo wprowadzane do obrotu w UE tylko po uzyskaniu autoryzacji na poziomie unijnym. Procedura uwzględnia naukową ocenę ryzyka. Czy GMO w żywności ma znaczenie? W sklepach często widzimy produkty, które mają oznaczenie, że nie znajduje się w nich GMO. Czy jest to tak naprawdę coś na co powinniśmy zwracać uwagę? A może to coś nieistotnego? Tak naprawdę oznaczenia na produktach ,,bez GMO’’ nie powinny mieć dla nas ...