Przejdź do głównej zawartości

(Nie)zwykłe bajki

Cześć,

Ostatnio pisałam o  powstawaniu pór roku, tym razem chciałabym poruszyć temat równie ważny i ciekawy co poprzedni. Mianowicie będzie to temat bajek. Każdy z nas na pewno pamięta dużo bajek z dzieciństwa. Zazwyczaj były czytane przez babcię czy też mamę, a czasami w szkole. Jest to nieodłączna część naszego dzieciństwa. To właśnie z bajek dowiedzieliśmy się mnóstwa rzeczy i poznaliśmy świat fantasty, dzięki nim mogliśmy rozwijać wyobraźnie i wcielać się w role bohaterów.
Na ostatnim wykładzie z Edukacji Społeczno – Przyordniczej miałam przyjemność posłuchać bajki ,,Pory roku’’. Było to ciekawe doświadczenie, ponieważ ta bajka nie była zwyczajnie przeczytana, jak zazwyczaj to bywa. Została nam przedstawiona w formie kamishibai.
Źródło: https://www.tibum.pl/shop/co-to-jest-kamishibai

Czym jest kimishibai?

Jest to technika opowiadania, czytania, która wywodzi się Japonii, wykorzystuje się w niej plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę. Można powiedzieć, że jest to drewniana lub papierowa scena. Każdy z nas może kupić lub stworzyć taką skrzynkę własnoręcznie. Jest to czasochłonne ale przynosi wiele satysfakcji.

Źródło: https://www.tibum.pl/shop/co-to-jest-kamishibai

Bajka o porach roku

Na wykładzie mieliśmy przyjemność wysłuchać oraz obejrzeć piękne ilustracje bajki ,,Pory roku’’. Wbrew pozorom z takiej opowieści można się wiele dowiedzieć. W tej zawarte były informacje dotyczące m.in. powstawania dnia i nocy, proces powstawania pór roku. Można było się także dowiedzieć, które zwierzęta są pożyteczne i są to np. dzięcioły oraz wiewiórki, które zjadają szkodniki. Znalazły się tam również wiadomości na temat pająków. Czy wiedzieliście, że te pajęczaki częściej pojawiają się jesienią? Zastanawialiście się kiedyś dlaczego? Z bajki dowiedziałam się też, że śnieg odbija światło słoneczne, a w większych miastach topnieje szybciej, ponieważ miasto jest swoistą wyspą ciepła, która je zatrzymuje.

Czy każdy z nas może napisać własną bajkę?

Źródło: https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/chat-gpt-jak-korzystac-prosty-poradnik.html

 

Myślę, że na to pytanie łatwo znaleźć odpowiedź. Oczywiście, że każdy z nas może stworzyć własną bajkę. W obecnych czasach mamy ogromne wsparcie technologiczne i istnieją programy, aplikacje, które nam w tym pomogą, wystarczy je tylko nakierować. Na zajęciach miałam okazję stworzyć własną bajkę z pomocą czatu GPT. Wystarczy tylko wejść na stronę, bądź ściągnąć aplikację i wpisać polecenie napisania bajki, można dodawać tam różne szczegóły, które chcemy aby znalazły się w naszym opowiadaniu. Sztuczna inteligencja napisze za nas bajkę, jednak trzeba pamiętać, że komputery również popełniają błędy np. gramatyczne, więc należy przeczytać to, co wygenerowało urządzenie i poprawić niedokładności. Jest to bardzo intersujące doświadczenie, każdy z nas może tego spróbować w wolnej chwili. Takie bajki można opowiadać dzieciom, a nawet wspólnie z nimi spróbować stworzyć taką opowieść. Dzieci maja ogromną wyobraźnię, więc na pewno bajka nie będzie nudna ani banalna.

Myślę, że w dzisiejszym wpisie będziecie mogli znaleźć coś dla siebie oraz mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego, o czym wcześniej nie wiedzieliście. Serdecznie zachęcam do stworzenia własnej bajki, nie jest to trudne, a daje wiele satysfakcji.

Do zobaczenia! 😊

Dominika 


Komentarze

  1. A przedstawi Pani tę bajkę, stworzoną z ChatGPT? I opisze jak powstawała? I może choć z jedną ilustrację do tej bajki Pani przygotuje?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Owady, które wadzą

 Cześć, Wracam do was po trochę dłużej przerwie, ale z nowymi pomysłami i przemyśleniami. Dzisiaj postaram się przekazać wam coś ciekawego o owadach. Pewnie nie każdy z was przepada za tymi stworzeniami, ale warto dowiedzieć się o nich trochę więcej i może nawet zmienić zdanie na ich temat. Owady, które wadzą Jak myślicie jakie to są owady? Na pewno je znacie i pewnie nie raz spotkaliście je na swojej drodze. Jednym z takich owadów jest stonka ziemniaczana, czyli chrząszcz z rodziny stonkowatych, pospolity szkodnik upraw ziemniaków. Żeruje ona na ziemniakach. Żywi się ich liśćmi, kwiatami i łodygami. Wśród szkodników żerujących na nadziemnych częściach ziemniaka, stonka jest zdecydowanie najżarłoczniejsza. Zarówno larwy jak i postaci dorosłe owada mogą w niedługim czasie doprowadzić do totalnego gołożeru ziemniaczanych upraw. Owady te zimują w postaci dorosłej, na różnej głębokości gleby. Wiosną wylatują z miejsc zimowania i od razu szukają roślin żywicielskich, czyli ziemn...

Gry jako forma nauki

Cześć, Ostatnio trochę mnie tutaj nie było, ale nie miałam zbyt wiele wolnego czasu. Jednak już do was wracam z nowymi pomysłami i ciekawostkami. Dzisiaj opowiem   wam trochę o grach, w większości będą to gry planszowe czy też karciane. Ostatnio na wykładzie z edukacji społeczno-przyrodniczej rozmawialiśmy, ale nie tylko o grach. Czy jest to sposób na naukę, czy tylko forma rozrywki? Moim zdaniem gry planszowe, karciane oraz innego rodzaju są bardzo dobrym sposobem na naukę. Możliwość wygranej dodatkowo motywuje do brania udziały w takich zabawach. Takie gry są nie tylko formą rozrywki. Mogą zawierać wiedzę z wielu dziedzin. Są różnego rodzaju gry w których są quizy, sprawdzające wiedzę ogólną, czy też z konkretnych obszarów. Na przykład my na wykładzie graliśmy w karty, dzięki którym mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę na temat segregacji śmieci oraz parku krajobrazowego. Z takiego quizu można dowiedzieć się wiele ciekawych faktów, o których wcześniej nie słyszeliśmy albo sp...

Czy smoki istnieją naprawdę?

Cześć, Tym razem mam dla was coś naprawdę zaskakującego. Każdy z nas zna legendy i opowieści o smokach, które siały postrach i porywały piękne księżniczki. A czy zastanawialiście się kiedyś czym tak naprawdę są smoki? Czy kiedykolwiek istniały? Jeśli tak to czy wyglądały tak, jak jest to opisywane w bajkach i legendach? A może były zupełnie inne? Na te i inne pytania postaram się dzisiaj odpowiedzieć. Mam nadzieję, że zaspokoję waszą ciekawość, a przy okazji dowiecie się czegoś nowego o smokach Na zajęciach z Edukacji Społeczno – Przyrodniczej nasz wykładowca bardzo nas zaskoczył. Stwierdził, że porozmawiamy o smokach. Zastanawiałam się, co to ma wspólnego z naszymi zajęciami, no bo przecież smoki to zwierzęta występujące tylko w legendach. Okazało się jednak, że jest to temat pasujący do naszych wykładów i wiele wnoszący z punktu biologicznego. Źródło: https://samequizy.pl/jakie-mityczne-zwierze-spotkasz-podczas-ostatnich-dni-wakacji/ Smok – jakie to zwierzę? Właśnie takie p...