Przejdź do głównej zawartości

Bioróżnorodność

 Cześć, 

Dzisiaj chciałbym wam coś powiedzieć o bioróżnorodności. Czy wiecie co to takiego? Spotkaliście się kiedyś z takim terminem? Myślę, że na pewno go gdzieś słyszeliście, ale jeśli nie jesteście pewni co on oznacza, to już wam wyjaśniam. 

Bioróżnorodność to...

Bioróżnorodność to, inaczej mówiąc, różnorodność biologiczna. Oznacza ona różność form życia występujących na Ziemi. Obecna wiedza pozwala analizować zagadnienia bioróżnorodności na wszystkich poziomach organizacji przyrody. Możliwa jest analiza różnorodności genetycznej, gatunkowej i ekosystemowej.

Różnorodność genetyczna związana jest z występowaniem w populacji wielu alleli tego samego genu. Różnorodność gatunkowa dotyczy liczby gatunków żyjących w określonym ekosystemie. Natomiast różnorodność ekosystemowa związana jest z rozmaitością naturalnych siedlisk i ekosystemów

Czy bioróżnorodność jest nam potrzebna? 

Bioróżnorodność jest bardzo ważna w naszym życiu, może tego nie dostrzegamy, ale tak właśnie jest. Ma ona wartość samą w sobie, ale również zapewnia nam m.in czyste powietrze i wodę, wysokiej jakości gleby oraz zapylanie upraw. Tak więc można powiedzieć, że dzięki bioróżnorodności istnieje gospodarka oraz wiele żyć. Utrata różnorodności biologicznej jest największym zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania życia na Ziemi.

Czy bioróżnorodność jest zagrożona?

Na to pytanie chyba każdy potrafi sobie odpowiedzieć. Dlaczego więc człowiek wiedząc jak bardzo ważna jest bioróżnorodność w naszym życiu ją niszczy? Jest wiele czynników które wpływają na spadek bioróżnorodności, ale jednym z nich jest człowiek. Liczba naturalnych ekosystemów, gatunków i osobników wielu populacji maleje w zastraszająco szybkim tempie. Badania przeprowadzone przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody wykazały że od 1500 do 2009 roku z Ziemi zniknęło bezpowrotnie 875 gatunków. Jest to przerażająca liczba, a może ciągle rosnąc jeśli nic z tym nie zrobimy. 
Na utratę różnorodności biologicznej znaczący wpływ ma większość obecnych działań człowieka czyli zmiana sposobu użytkowania gruntów (np. wylesianie i przeznaczanie tych obszarów na grunty rolne lub pod budownictwo), eksploatacja zasobów naturalnych, rosnące wykorzystanie wody czy stale zwiększający się poziom zanieczyszczenia środowiska. Człowiek ma ogromny wpływ na przyrodę i należy się zastanowić, jak należy ją chronić, a nie niszczyć. 

Co mogę zrobić dla ochrony bioróżnorodności?

Takie pytanie powinien zadać sobie każdy z nas. Jest kilka sposobów, które może wykorzystać każdy z nas, to naprawdę nie jest trudne, wystarczą tylko dobre chęci i trochę wysiłku. Tutaj podsuwam kilka pomysłów, co robić, aby chronić bioróżnorodność:

1. Ogranicz konsumpcję. Kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać.

2. Wybieraj produkty lokalne i takie, których produkcja nie wywiera negatywnego wpływu na bioróżnorodność (np. unikaj oleju palmowego)

3. Nie przywoź z wakacji pamiątek wykonanych z roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem 

4. Zrezygnuj z równo przystrzyżonego trawnika na rzecz różnokolorowej łąki.

5. Uprawiaj rośliny o określonym pochodzeniu

6. Dbaj o stare drzewa i aleje oraz nasadzaj nowe.


7. Jeśli dokarmiasz ptaki, rób to odpowiedzialnie. Nie karm ich chlebem!


8. Nie kupuj i nie prowadź hodowli zwierząt niewiadomego pochodzenia.


9. Rezygnuj z plastiku na rzecz produktów wielokrotnego użytku.


10.Segreguj odpady.


11. Oszczędzaj wodę i energię elektryczną


12. Przemieszczaj się pieszo bądź rowerem. Korzystaj z transportu publicznego bądź dziel samochód z innymi (np. wspólne dojazdy do pracy). Ogranicz podróże samolotem.


13. Zbieraj deszczówkę, którą możesz wykorzystać np. do nawadniania ogrodu.

To już wszystko na dzisiaj, mam nadzieję, że wasza świadomość na temat bioróżnorodności jest większa i już wiecie jak postępować, aby chronić naszą cudowną przyrodę. 

A tymczasem...

Do zobaczenia! 

Dominika 😊




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Owady, które wadzą

 Cześć, Wracam do was po trochę dłużej przerwie, ale z nowymi pomysłami i przemyśleniami. Dzisiaj postaram się przekazać wam coś ciekawego o owadach. Pewnie nie każdy z was przepada za tymi stworzeniami, ale warto dowiedzieć się o nich trochę więcej i może nawet zmienić zdanie na ich temat. Owady, które wadzą Jak myślicie jakie to są owady? Na pewno je znacie i pewnie nie raz spotkaliście je na swojej drodze. Jednym z takich owadów jest stonka ziemniaczana, czyli chrząszcz z rodziny stonkowatych, pospolity szkodnik upraw ziemniaków. Żeruje ona na ziemniakach. Żywi się ich liśćmi, kwiatami i łodygami. Wśród szkodników żerujących na nadziemnych częściach ziemniaka, stonka jest zdecydowanie najżarłoczniejsza. Zarówno larwy jak i postaci dorosłe owada mogą w niedługim czasie doprowadzić do totalnego gołożeru ziemniaczanych upraw. Owady te zimują w postaci dorosłej, na różnej głębokości gleby. Wiosną wylatują z miejsc zimowania i od razu szukają roślin żywicielskich, czyli ziemn...

GMO

Cześć, Dzisiaj będzie trochę o żywności. Zastanawialiście się kiedyś co znajduje się w produktach, które jecie? Patrzycie na skład danego produktu? A może jest to wam obojętne? Czy wiecie czym jest popularne GMO? GMO – czyli genetycznie modyfikowane organizmy, to organizmy, których materiał genetyczny został zmieniony za pomocą metod nowoczesnej biotechnologii w taki sposób, by nadać mu nowe pożądane cechy (np. odporność danej rośliny na choroby czy suszę). Czy GMO jest dozwolone na terenie Unii Europejskiej? GMO (zarówno żywność, jak i pasza) mogą być uprawiane albo wprowadzane do obrotu w UE tylko po uzyskaniu autoryzacji na poziomie unijnym. Procedura uwzględnia naukową ocenę ryzyka. Czy GMO w żywności ma znaczenie? W sklepach często widzimy produkty, które mają oznaczenie, że nie znajduje się w nich GMO. Czy jest to tak naprawdę coś na co powinniśmy zwracać uwagę? A może to coś nieistotnego? Tak naprawdę oznaczenia na produktach ,,bez GMO’’ nie powinny mieć dla nas ...

Rośliny baldaszkowate

 Cześć, Dzisiaj znowu będzie o roślinach. Jest to bardzo interesująca część przyrody. Gatunków roślin są tysiące, jak nie więcej, dlatego ten temat tak często pojawia się w moich wpisach. Rośliny nie tylko są piękne, ale i przydatne, niektóre również są trujące, ale jak to na świcie bywa, wszystko musi mieć swoją równowagę. Arcydzięgiel litwor Czy wiecie co to za roślina? Widzieliście ją kiedyś? Wiecie jak wygląda? A może słyszeliście coś więcej o niej? Jeśli nie to bardzo chętnie przybliżę wam ,,postać’’ tej rośliny. Arcydzięgiel lekarski - zwany również anielskim zielem lub dzięglem litworem, jest to roślina z rodziny baldaszkowatych uprawiana w celach leczniczych. Jego głównym obszarem występowania jest Azja i Europa,   a w Polsce arcydzięgiel można spotkać w górach, w dolinach rzek oraz czasami w pasach nadmorskich. W Polsce roślina ta objęta jest ścisłą ochroną. Roślina ta jest wysoka, osiąga nawet do 2,5 metra wysokości. Ma grubą łodygę bez liści i włosków, wyras...