Przejdź do głównej zawartości

GMO

Cześć,

Dzisiaj będzie trochę o żywności. Zastanawialiście się kiedyś co znajduje się w produktach, które jecie? Patrzycie na skład danego produktu? A może jest to wam obojętne?

Czy wiecie czym jest popularne GMO?

GMO – czyli genetycznie modyfikowane organizmy, to organizmy, których materiał genetyczny został zmieniony za pomocą metod nowoczesnej biotechnologii w taki sposób, by nadać mu nowe pożądane cechy (np. odporność danej rośliny na choroby czy suszę).

Czy GMO jest dozwolone na terenie Unii Europejskiej?

GMO (zarówno żywność, jak i pasza) mogą być uprawiane albo wprowadzane do obrotu w UE tylko po uzyskaniu autoryzacji na poziomie unijnym. Procedura uwzględnia naukową ocenę ryzyka.

Czy GMO w żywności ma znaczenie?

W sklepach często widzimy produkty, które mają oznaczenie, że nie znajduje się w nich GMO. Czy jest to tak naprawdę coś na co powinniśmy zwracać uwagę? A może to coś nieistotnego?

Tak naprawdę oznaczenia na produktach ,,bez GMO’’ nie powinny mieć dla nas znaczenia. Jest to raczej chwyt marketingowy stosowany przez producentów. Weźmy taki serek śmietankowy, który jest bez GMO. Nawet jeśli znajdowałoby się w paszy, którą jedzą zwierzęta nie wpłynęłoby to na mleko, nie ,,dostałoby’’ się do niego. Także to, czy zwierzęta są karmione paszą z GMO czy bez nie robi żadnej różnicy, ponieważ nie zmienia to składu mleka, z którego robiony jest serek.





Czy GMO to emocje i manipulacja?

W pewnym sensie tak, w internecie możemy znaleźć wiele zdjęć przedstawiających produkty poddawane eksperymentom. Nie zawsze są one jednak zgodne z prawdą. Sprzeczne obrazki mają pobudzić naszą wyobraźnię i zniechęcić do produktów z GMO. W rzeczywistości nie nastrzykuje się owoców i warzyw strzykawką, ten proces przebiega zupełnie inaczej.




Czy w rzeczywistości GMO jest takie straszne jak się nam wydaje?

Każdy ma swoje zdanie na ten temat. Jednak takie modyfikowane organizmy mogą znacznie ułatwić nam życie. Mamy wtedy więcej produktów w szybszym czasie. Gdyby takie pomidory rosły w swoim tempie, byłoby ich mało i zapewne byłyby trudno dostępne, ponieważ czas ich dojrzewania byłby bardzo długi, a ich ilość nie byłaby zbyt duża. Dzięki GMO mamy również inne owoce czy warzywa, których bez modyfikacji nie dałoby się uzyskać np. takie winogrona bezpestkowe. GMO wpływa również na zwierzęta, dzięki temu krowy, kozy mogą być bardziej dojne, ryby są większe i rosną szybciej, a świnie są bardziej mięsne. Czy jest to takie złe? Dzięki temu produkuje się więcej żywności i w znacznie szybszym tempie.


Każdy z nas musi jednak zdecydować, czy jego zdaniem GMO jest dobrym rozwiązaniem i czy niesie za sobą więcej korzyści niż strat.

Taki temat jest dobry do rozmowy z dziećmi w szkole. Należy porozmawiać z nimi o składzie żywności, o tym co jest korzystne dla zdrowia, a co nie. Niektóre dzieci na pewno interesują się takimi tematami, może i one mogą nas uświadomić w pewnych kwestiach?

To już wszystko na dzisiaj, widzimy się następnym razem.

Dominika 😊

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Owady, które wadzą

 Cześć, Wracam do was po trochę dłużej przerwie, ale z nowymi pomysłami i przemyśleniami. Dzisiaj postaram się przekazać wam coś ciekawego o owadach. Pewnie nie każdy z was przepada za tymi stworzeniami, ale warto dowiedzieć się o nich trochę więcej i może nawet zmienić zdanie na ich temat. Owady, które wadzą Jak myślicie jakie to są owady? Na pewno je znacie i pewnie nie raz spotkaliście je na swojej drodze. Jednym z takich owadów jest stonka ziemniaczana, czyli chrząszcz z rodziny stonkowatych, pospolity szkodnik upraw ziemniaków. Żeruje ona na ziemniakach. Żywi się ich liśćmi, kwiatami i łodygami. Wśród szkodników żerujących na nadziemnych częściach ziemniaka, stonka jest zdecydowanie najżarłoczniejsza. Zarówno larwy jak i postaci dorosłe owada mogą w niedługim czasie doprowadzić do totalnego gołożeru ziemniaczanych upraw. Owady te zimują w postaci dorosłej, na różnej głębokości gleby. Wiosną wylatują z miejsc zimowania i od razu szukają roślin żywicielskich, czyli ziemn...

Gry jako forma nauki

Cześć, Ostatnio trochę mnie tutaj nie było, ale nie miałam zbyt wiele wolnego czasu. Jednak już do was wracam z nowymi pomysłami i ciekawostkami. Dzisiaj opowiem   wam trochę o grach, w większości będą to gry planszowe czy też karciane. Ostatnio na wykładzie z edukacji społeczno-przyrodniczej rozmawialiśmy, ale nie tylko o grach. Czy jest to sposób na naukę, czy tylko forma rozrywki? Moim zdaniem gry planszowe, karciane oraz innego rodzaju są bardzo dobrym sposobem na naukę. Możliwość wygranej dodatkowo motywuje do brania udziały w takich zabawach. Takie gry są nie tylko formą rozrywki. Mogą zawierać wiedzę z wielu dziedzin. Są różnego rodzaju gry w których są quizy, sprawdzające wiedzę ogólną, czy też z konkretnych obszarów. Na przykład my na wykładzie graliśmy w karty, dzięki którym mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę na temat segregacji śmieci oraz parku krajobrazowego. Z takiego quizu można dowiedzieć się wiele ciekawych faktów, o których wcześniej nie słyszeliśmy albo sp...

Czy smoki istnieją naprawdę?

Cześć, Tym razem mam dla was coś naprawdę zaskakującego. Każdy z nas zna legendy i opowieści o smokach, które siały postrach i porywały piękne księżniczki. A czy zastanawialiście się kiedyś czym tak naprawdę są smoki? Czy kiedykolwiek istniały? Jeśli tak to czy wyglądały tak, jak jest to opisywane w bajkach i legendach? A może były zupełnie inne? Na te i inne pytania postaram się dzisiaj odpowiedzieć. Mam nadzieję, że zaspokoję waszą ciekawość, a przy okazji dowiecie się czegoś nowego o smokach Na zajęciach z Edukacji Społeczno – Przyrodniczej nasz wykładowca bardzo nas zaskoczył. Stwierdził, że porozmawiamy o smokach. Zastanawiałam się, co to ma wspólnego z naszymi zajęciami, no bo przecież smoki to zwierzęta występujące tylko w legendach. Okazało się jednak, że jest to temat pasujący do naszych wykładów i wiele wnoszący z punktu biologicznego. Źródło: https://samequizy.pl/jakie-mityczne-zwierze-spotkasz-podczas-ostatnich-dni-wakacji/ Smok – jakie to zwierzę? Właśnie takie p...